Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

L. Linkevičius: Astravo AE paremta politiniais išskaičiavimais, o ne ekonomine logika

Sukurta 2017.12.19 / Atnaujinta 2017.12.19 09:50

Gruodžio 18 dieną vyko užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus vadovaujamos tarpinstitucinės darbo grupės Lietuvos kaimynystėje statomų atominių elektrinių branduolinės ir radiacinės saugos bei aplinkosaugos klausimams nagrinėti susitikimas.

Susitikime apsikeista informacija apie Astravo atominės elektrinės (AE) saugos problematiką, aptarti 2017 metų tarptautiniai renginiai, kuriuose Lietuva aktyviai kėlė klausimus dėl Astravo AE saugos, ir kur dar kartą buvo patvirtinta, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE, pažeidinėja tarptautinių konvencijų reikalavimus. Taip pat buvo aptarti Lietuvos institucijų veiksmai ruošiantis svarbiausiems 2018 metų renginiams ir įvykiams.

Užsienio reikalų ministras susitikime pabrėžė, kad Astravo AE yra aplinkosaugos ir branduolinės saugos grėsmių šaltinis, o projekto naudos tiesiog neegzistuoja.

„Baltarusijai tiek daug elektros energijos nereikia, o užsienio rinkų nėra. Įvertinus potencialias grėsmes tampa aišku, kad šis projektas paremtas ne ekonomine logika, o politiniais išskaičiavimais“, - sakė L. Linkevičius.

2017 metais įvyko net keturi labai svarbūs tarptautiniai renginiai, kuriuose Lietuva aktyviai kėlė Astravo AE klausimą: Branduolinės saugos konvencijos peržiūros susitikimas, Espo ir Orhuso konvencijų šalių susitikimai ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Generalinė Konferencija.

Birželio mėnesį Minske vykęs Jungtinių Tautų Espo konvencijos (dėl tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo) šalių susitikimas paliko galioti 2014 metų sprendimą, kuriuo pripažinta, kad Baltarusija stato Astravo AE pažeidinėdama Espo konvencijos reikalavimus. Tų pačių metų rugsėjo mėnesį Juodkalnijoje vykęs Jungtinių Tautų Orhuso konvencijos (dėl visuomenės informavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus) šalių susitikimas taip pat pripažino, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE projektą, pažeidė visuomenės teisę gauti informaciją ir dalyvauti priimant sprendimus aplinkos apsaugos klausimais. Tai jau trečias kartas, kai konstatuojama, jog Baltarusija nesilaiko savo tarptautinių įsipareigojimų pagal Orhuso konvenciją.

Tarptautinėje arenoje Lietuva nuolat reiškia susirūpinimą, kad Baltarusija manipuliuoja tarptautiniais branduolinės saugos instrumentais ir selektyviai taiko saugos standartus vystant Astravo AE projektą. Svarbiausi klausimai Lietuvai – Astravo aikštelės parinkimas AE statybai ir galimas neigiamas poveikis Lietuvos aplinkai ir gyventojams nebuvo nagrinėti nei TATENA SEED misijos, nei ES streso testų metu, todėl Lietuvos pozicija lieka nepakitusi: stabdyti Astravo AE statybas ir pasitelkus tarptautinius ekspertus iš pagrindų peržiūrėti projektą.

Rugsėjo 15 dieną užsienio reikalų ministro įsakymu buvo sustiprinta tarpinstitucinės darbo grupės sudėtis į ją įtraukiant aplinkos ir energetikos viceministrus, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovus. Darbo grupei pavesta koordinuoti Lietuvos institucijų veiksmus, kuriais siekiama, kad Lietuvos kaimynystėje nebūtų nesaugių branduolinės energetikos objektų.

Susijusios naujienos Visos naujienos »

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija akcentuoja, kad Baltarusijos paviešinta informacija apie Europos Komisijai pateiktą Astravo atominės elektrinės rizikos ir atsparumo vertinimo testų (streso testų) nacionalinę ataskaitą yra tik ilgo vertinimo proceso pradžia. 

_MG_8746.JPG

Šiandien užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius dalyvavo Vilniaus Energetikos forume, kurio dalyviai IX-tą kartą susirinko aptarti Europos Sąjungos, Baltijos valstybių energetinio saugumo iššūkius bei konkurencingo energetikos verslo plėtros klausimus.

Foto is renginio.jpg

Rugsėjo 14 dieną Juodkalnijoje Orhuso konvencijos šalių susitikimas pripažino, kad Baltarusija, vystydama Astravo atominės elektrinės (AE) projektą, pažeidė šios konvencijos ginamą visuomenės teisę gauti informaciją ir dalyvauti priimant sprendimus aplinkos apsaugos klausimais. Tai jau trečias kartas, kai konstatuojama, jog Baltarusija nesilaiko savo tarptautinių įsipareigojimų pagal Orhuso konvenciją.

Astravo atominės elektrinės (AE) klausimas susilaukė išskirtinio tarptautinės bendruomenės dėmesio Espo konvencijos Šalių susitikime, vykusiame birželio 13-16 d. Minske. Nepaisant intensyvių ir sunkių diskusijų, susitikimas Minske baigėsi taip ir nepriėmus papildomų sprendimų ne tik dėl Astravo AE, bet ir dėl kitų šios konvencijos rėmuose iškeltų bylų. Tai reiškia, kad lieka galioti 2014 m. priimtas Espo konvencijos Šalių susitikimo sprendimas, kuris pripažino, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE projektą, pažeidė keturis konvencijos straipsnius.

Daugiašaliai santykiai »

Lietuvos pozicija Astravo AE klausimu yra principinga ir aiški: Astravo AE statybos turi būti sustabdytos dėl projekto neatitikimo tarptautiniams aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartams, dėl daugelio itin rimtų pažeidimų projekto vystymo procese, dėl nuolat vykstančių rimtų incidentų Astravo AE statybos aikštelėje, žemos darbo saugos kultūros, branduolinę saugą prižiūrinčios institucijos ir statybos darbus atliekančių organizacijų kompetencijos ir patirties stokos vystant Astravo AE projektą bei dėl nuolatinių manipuliacijų tarptautiniais instrumentais ir viešąją nuomone Baltarusijoje ir kaimyninėse šalyse.

Kalbos, pareiškimai »

Naujienlaiškio prenumerata