Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

Orhuso konvencijos šalių susitikimas pripažino, kad Baltarusija stato Astravo atominę elektrinę ir toliau pažeidinėdama konvenciją

Sukurta 2017.09.15 / Atnaujinta 2017.09.15 08:52
  Orhuso konvencijos šalių susitikimas pripažino, kad Baltarusija stato Astravo atominę elektrinę ir toliau pažeidinėdama konvenciją

  Rugsėjo 14 dieną Juodkalnijoje Orhuso konvencijos šalių susitikimas pripažino, kad Baltarusija, vystydama Astravo atominės elektrinės (AE) projektą, pažeidė šios konvencijos ginamą visuomenės teisę gauti informaciją ir dalyvauti priimant sprendimus aplinkos apsaugos klausimais. Tai jau trečias kartas, kai konstatuojama, jog Baltarusija nesilaiko savo tarptautinių įsipareigojimų pagal Orhuso konvenciją.

  „Nei Baltarusijos, nei Lietuvos visuomenei nebuvo leista dalyvauti sprendžiant dėl atominės elektrinės Baltarusijoje, todėl šis projektas vystomas be visuomenės pritarimo. Akivaizdu, kad Baltarusijos valdžia negavo visuomenės mandato statyti Astravo AE,“ – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

  Orhuso konvencijos šalių susitikimo sprendime konstatuojama, kad Baltarusijos visuomenė negalėjo efektyviai dalyvauti priimant sprendimus dėl Astravo AE projekto, nes Baltarusija iki šiol nėra sukūrusi aiškaus visuomenės dalyvavimo sprendimų priėmime mechanizmo. Be to, nėra aišku, koks sprendimas turėtų būti laikomas galutiniu ir leidžiančiu pradėti projekto vystymą.

  Orhuso konvencijos šalių susitikimas taip pat pripažino, kad Baltarusija neteisėtai priekabiavo, persekiojo ir baudė aplinkos apsaugos aktyvistus, pasisakančius prieš Astravo AE, ir taip pažeidė konvencijos nuostatas. 2012 metais Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai suėmė ir administraciniu areštu nubaudė keturis asmenis, visuomenėje žinomus kaip aktyvius kovotojus prieš Astravo AE.

  Užsienio reikalų ministerija primena, kad 2017 metais liepos mėnesį atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 65 proc. Lietuvos gyventojų Astravo AE laiko grėsme šalies saugumui. Tokios nuomonės laikosi net 88 proc. Klaipėdos, 74 proc. Panevėžio, 73 proc. Alytaus, 69 proc. Kauno ir 68 proc. Vilniaus gyventojų.

  Orhuso konvencija – Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos Konvencija dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais.

  Susijusios naujienos Visos naujienos »

  Spalio 16 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitiko su Europos Komisijos viceprezidentu energetikos klausimams Marošu Ševčovičiumi. Susitikimo metu ministras padėkojo už paramą Baltijos šalių sinchronizacijos projektui, pasidžiaugė pasiektu regioniniu susitarimu dėl jo vykdymo pradžios bei aptarė tolesnius žingsnius.

  Daugiašaliai santykiai »
  tomas_razmus-8703.JPG

  Viceministras Albinas Zananavičius liepos 17 dieną susitiko su Europos Parlamento pranešėja Ignalinos  atominės elektrinės (AE) uždarymo finansavimo klausimu Rebecca Harms ir aptarė klausimus, susijusius su Ignalinos AE uždarymo finansavimu, Astravo AE branduolinės saugos problematika ir Rytų partneryste.

  Europos Sąjunga »

  „ES streso testų kritinės rekomendacijos turi būti įgyvendintos iki Astravo AE paleidimo. Jų įgyvendinimas turi būti sąlyga tolesniam ES-Baltarusijos bendradarbiavimui. Tikimės aktyvaus Europos Komisijos įsitraukimo ir šio proceso kontrolės“, - pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, komentuodamas liepos 3 dieną pristatytą Astravo AE streso testų peržiūros ataskaitą.

  Dvišaliai santykiai »

  „Tenka apgailestauti, kad Baltarusija siekia legitimizuoti Astravo atominės elektrinės (AE) projektą viešųjų ryšių priemonėmis, o ne stiprindama branduolinę saugą. Tai, kad streso testų ataskaita parengta pagal Europos Sąjungos metodologiją, savaime suprantama. Tačiau tai – tik formos atitikimas. Turime kalbėti apie turinį, apie ataskaitoje pateiktą vertinimą, rekomendacijas dėl saugos stiprinimo, kurias bus privalu įgyvendinti“, - sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, komentuodamas šiandien Interfax naujienų agentūros išplatintą informaciją, kad Astravo AE streso testai atitinka europinius saugos reikalavimus.

  Dvišaliai santykiai » Užsienio reikalų ministro veikla »
  tomas_razmus-1922.JPG

  Birželio 5 dieną Vilniuje Lietuvos užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius susitiko su Baltarusijos užsienio reikalų ministro pavaduotoju Olegu Kravčenko.

  Dvišaliai santykiai »

  Balandžio 26 dieną į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol. Jam įteikta nota su prašymu kuo skubiau pateikti išsamią informaciją apie vasario 17 dienos incidentą Astravo atominėje elektrinėje (AE).

  Dvišaliai santykiai »

  Naujienlaiškio prenumerata