Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA UKRAINOJE

Adresas: 21 Buslivska str., 01901 Kyiv, UKRAINE

plačiau »

Tel. +380 44 254 09 20, +380 44 254 09 36, +380 44 254 09 32
Faksas +380 44 254 09 28
El. paštas

Donecko apskrityje įvyko viešoji diskusija apie informacinį saugumą

Sukurta 2016.10.18 / Atnaujinta 2016.10.18 11:57
  Donecko apskrityje įvyko viešoji diskusija apie informacinį saugumą

  Spalio 6 d. Donecko srityje Sloviansko mieste įvyko Viešoji diskusija “Rusijos propaganda Rytų Europoje ir Rytų Ukrainoje: skirtingos šalys – bendros problemos“, kurią organizavo Lietuvos viešoji įstaiga „Rytų Europos bendradarbiavimas“ (EEC) kartu su vietos partneriais – nevyriausybine organizacija „Donecko informacijos institutas“.

  Diskusijoje dalyvavęs Lietuvos ekspertas, politologas, socialinių mokslų daktaras Nerijus Maliukevičius akcentavo, kad būtina įdėmiai tirti žiniasklaidos priemonių informacinę erdvę: „Būtina žinoti kas yra konkrečios žiniasklaidos priemonės savininkas, kaip dirba jos žurnalistai ir pajusti ribą, už kurios prasideda propaganda. Taip pat svarbu medija-raštingumas, nes be jo neįmanoma išgyventi šiandienos globalioje viešoje informacinėje erdvėje. Aš neesu vienos formalios strategijos arba informacinio saugumo ideologinės strategijos šalininkas. Viskas turi veikti kompleksiškai, be akcento į atskirus  metodus, išimtinai tik teisės aktų lygmenyje“, - apibendrino Nerijus Maliukevičius.

  Kitas kovos su propaganda problemų aspektas – neapykantos retorika kaip priešo kalba, kurį analizavo Ukrainos profesorė, istorijos mokslų daktarė, rašytoja Olena Staižkina: „Rytų Ukrainoje priešo kalba grindžiama tuo, kad okupuotos teritorijos praranda savo informacinį subjektyvumą. Ignoruodami visus savo atminties kritinės analizės požymius, mes vertiname okupaciją kaip traumą ir priimame informaciją, kurią gauname iš pačių okupuotų teritorijų arba per Rusijos žiniasklaidą, vertindami ją kaip artimą tiesai.  Tokiu būdu mes perkeliame dėmesio centrą – vietoj to, kad remtis kritinio mąstymo principais, mes kalbame remdamiesi savo skausmu, reaguojame į „balsus iš anapus“ kaip į visuotinį blogį. Taip gimsta neapykantos retorika, o tai ir yra priverstinė Rusijos propagandos praktika“, - dalijosi savo įžvalgomis profesorė Stiažkina.

  Didžiule problema, palaikančia įtampą Rytų Ukrainos informacinėje erdvėje, išlieka Ukrainos informacinės sklaidos atnaujinimas ir Rusijos televizijos transliacija atskiruose Ukrainos kontroliuojamuose regionuose  ir okupuotose teritorijose.

  „Situacija Rytų Ukrainoje ir toliau yra sudėtinga. Šis regionas lieka informacinio karo viršūnėje. Visuomenei teks nueiti nelengvą kelią kol mums pavyks įveikti negatyvias propagandos poveikio pasekmes. Labai tikimės, kad mūsų surengta viešoji diskusija taps vienu iš gelbėjimosi švyturėliu, kuris padės vietos visuomenės atstovams efektyviau spręsti susidariusias problemas“, - apibendrino Natalija Kazionnova.

  Projektas finansuojamas iš Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų.

  Naujienlaiškio prenumerata