Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA UKRAINOJE

Adresas: 21 Buslivska str., 01901 Kyiv, UKRAINE

plačiau »

Tel. +380 44 254 09 20 (bendri klausimai), +380 44 254 09 36 (vizų klausimai), +380 44 254 09 32 (konsuliniai klausimai, išskyrus vizas)
Faksas +380 44 254 09 28
El. paštas

Kijeve atidaryta paroda ,,Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“

Sukurta 2017.11.17 / Atnaujinta 2017.11.17 13:23
   Kijeve atidaryta paroda ,,Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“
   Kijeve atidaryta paroda ,,Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“
   Kijeve atidaryta paroda ,,Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“
   Kijeve atidaryta paroda ,,Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“

   Lapkričio 16 d. Nacionaliniame Taraso Ševčenkos muziejuje Kijeve atidaryta paroda ,,Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“, pasakojanti apie žymų ukrainietiškas šaknis turėjusį Australijos lietuvį.

   Parodą atidarė Lietuvos Respublikos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis ir Australijos ambasadorė Ukrainoje Melissa O‘ Rourke, kurie pasidžiaugė galėdami kartu  Olego Truchano senelių gimtinėje pristatyti šią nepaprastą asmenybę, gimusią ir  augusią Lietuvoje, o išgarsėjusią savo veikla Australijoje.

   Parodos kuratorius, festivalio ,,Kaunas Photo“ meno vadovas Mindaugas Kavaliauskas,  pristatęs parodą pabrėžė, jog Olegas Truchanas yra retas  pavyzdys fotografijos istorijoje, kuris savo darbu pasiekė svarbių rezultatų laukinės gamtos išsaugojimui. O paroda Ukrainoje – galimybė parodyti, kad tokia herojiška asmenybė ir jos palikimas priklauso mums visiems – Lietuvai, Australijai, taip pat ir Ukrainai, bei visam globalizuotam pasauliui, išgyvenančiam tapatybės, nesavanaudiškų idealų krizę.

   Parodoje eksponuojamas gausiai iliustruotas ir ukrainiečių kalba aprašytas Olego Truchano gyvenimo ir kūrybos kelias, jo darytos fotografijos, taip pat filmuota medžiaga, kurioje prisiminimais apie Olegą Truchaną dalijasi gamtosaugininkas, prezidentas Valdas Adamkus susitikęs su juo kelionės po Australiją metu 1964 metais: „Jis buvo tikras gamtos žmogus: mylintis gamtą, tiriantis ją. Dėka jo aš taip pat turėjau galimybę susipažinti su nors ir nedidele dalimi nuostabios Tasmanijos gamtos. Aš manau, kad jo nuveikti darbai Australijoje išliks kaip itin vertinga medžiaga ir brangi dovana. Džiaugiuosi, kad jūs ėmėtės iniciatyvos pristatyti šį žmogų, kurių taip reta pasaulyje. Jis nusipelnė mūsų pagarbos ir galime tik dėkoti, kad jis gyveno“.

   Parodą, kuri Kijeve veiks iki gruodžio 3 d., organizavo  Festivalis ,,Kaunas Photo“, Lietuvos Respublikos ir Australijos ambasados Ukrainoje, iš dalies finansavo Lietuvos kultūros institutas ir  Lietuvos kultūros taryba. Koordinavo Kultūros atašė Ukrainoje.

   Olegas Тruchanas (1923–1972) – fotografas, keliautojas, tyrinėtojas, buriuotojas, gamtosaugininkas ir ekologinės sąmonės žadintojas, naudojęs fotografiją kaip pagrindinę priemonę visuomenės švietimui apie gamtos paveldą ir poreikį jį saugoti. Gimęs Šiauliuose, kur nuo XIX a. apsigyveno jo protėviai ukrainiečiai, po karo išvyko į Vakarus ir kurį laiką gavo prieglobstį pabėgėlių stovykloje Vokietijoje. Būtent čia Olegas Truchanas atrado fotografiją savo kelionių po Bavarijos bei Tirolio Alpes įspūdžiams įamžinti. Pažintis su fotografija buvo lemtinga. Fotografija puikiai tiko Tasmanijos gamtos grožio perteikimui, lydėjo fotografą ir gamtosaugininką visą likusį gyvenimą ir buvo raktas į tasmaniečių širdis, pakeitęs politikos srovių kryptis, išmokęs žmones žvelgti į gamtą kaip į paveldą, o ne kaip priemonę civilizacijos tikslams siekti. 1949 m. Olegas Truchanas atvyko į Tasmaniją, kur nenurimstantį klajoklį užbūrė gamtiniais ištekliais turtinga sala, tapusi pagrindiniu jo fotografijų siužetu ir viso gyvenimo tikslu – išsaugoti Tasmanijos gamtos turtus ateities kartoms. Jis turėjo išskirtinį talentą savo pasakojimais bei fotografijomis perduoti savo meilę gamtai ir atskleisti magišką Tasmanijos salos grožį. 1972 m. sausio 6 d. žuvo Tasmanijoje, Gordono upėje. Apie Olego Truchano žūtį skelbė visi Tasmanijos laikraščiai, pareikšdami pagarbą ir užuojautą artimiesiems. Jo atminimui įamžinti išleistos knygos, sukurti dokumentiniai filmai, muzikos kūriniai, pavadintos gamtos draugijos, gamtos rezervatas, kalnas Tasmanijoje, gatvė fotografo gimtuosiuose Šiauliuose.

    

   Parengė: LR ambasados Ukrainoje kultūros atašė Jurgis Giedrys

   Naujienlaiškio prenumerata