Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

Tel. +380 44 254 09 20 (bendri klausimai), +380 44 254 09 36 (vizų klausimai), +380 44 254 09 32 (konsuliniai klausimai, išskyrus vizas)
Faksas +380 44 254 09 28
El. paštas
Naujienos Spausdinti RSS

Kultūrologinio žurnalo "Yi" Nr.90 pristatymas: Krymo totorių tautos istorija Ukrainoje ir Europoje

Sukurta 2018.09.25 / Atnaujinta 2018.09.25 16:15
   Kultūrologinio žurnalo "Yi" Nr.90 pristatymas: Krymo totorių tautos istorija Ukrainoje ir Europoje
   Kultūrologinio žurnalo "Yi" Nr.90 pristatymas: Krymo totorių tautos istorija Ukrainoje ir Europoje
   Kultūrologinio žurnalo "Yi" Nr.90 pristatymas: Krymo totorių tautos istorija Ukrainoje ir Europoje
   Kultūrologinio žurnalo "Yi" Nr.90 pristatymas: Krymo totorių tautos istorija Ukrainoje ir Europoje

   2018 m. rugsėjo 23 d. 25-ojo Lvovo knygų Forumo metu buvo pristatytas kultūrologinio žurnalo „Yi“ 90 numeris, skirtas Krymo totorių tautos istorijai Ukrainoje ir Europoje, kuriame pateikta istoriografinė medžiaga ir dabartinės situacijos analizė. Leidinio iniciatorius – VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“ (EEC).  

   „Krymo totorių istorija“ – tai musulmonų tautos, šimtmečiais gyvenusios santarvėje kartu su krikščioniškomis tautomis, istorija. Sovietinė istoriografija, akcentuota į konfliktą tarp tautų ir religijų, formavo negatyvų totorių įvaizdį, tačiau Lietuvos ir Lenkijos totorių istorija byloja apie darnų šios tautos gyvenimą kitatautėje aplinkoje. Tai Europos istorijos dalis, kurią mes norėjome papasakoti šiame kultūrologinio žurnalo numeryje.“ – papasakojo VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“ direktorė Beatričė Beliavciv. 

   Leidinyje publikuoti Lietuvos totorių bendruomenės pirmininko, poeto, profesoriaus Ado Jakubausko straipsniai apie Lietuvos totorių istoriją, kuri prasidėjo prieš 621 metus. 

   „Lietuvos istorijoje totoriai užimą svarbią vietą, jie kartu su lietuvių tauta dalyvavo visuose karuose ir sukilimuose. Geriausi šios diasporos atstovai po 1917 m. įsijungė į Krymo totorių išsivadavimo  kovas Rusijoje. Menant naujų laikų istoriją, Lietuvos totoriai pirmieji  buvusioje Tarybų sąjungoje išėjo į 14-os tūkstantinį mitingą Krymo totorių teisėms ginti ir pasirašė peticiją, kurią aš pats nuvežiau į Maskvą “ – dalijosi profesorius Adas Jakubauskas.

   Žurnalo sudarytoja, istorikė Gulnara Bekirova pabrėžė didelę šio leidinio svarbą, kadangi šiuo metu Krymo totorių istorijai ir kultūrai nepakankamai skiriama dėmesio viešoje erdvėje, ir šių metų Lvovo knygų mugėje tai buvo vienintelis leidinys šia tema. Ji pabrėžė, kad sudarydama žurnalą siekė atrinkti profesionalius autorius, kurie būtų žinomi mokslo srityje, tačiau Krymo totorių istorija leidinyje pateikta populiarioje ir skaitytojui suprantamoje formoje.  

   „Pagrindinis šio žurnalo numerio tikslas – parodyti skaitytojui demokratišką, tolerantišką islamą, priimtiną ne tik musulmoniškoms bendruomenėms, bet ir kitatikei aplinkai. Reiktų atsižvelgti, kad dėl esamos Krymo okupacijos ten likusių totorių savivaldos institucijų raida yra beveik sustabdyta, todėl būtina steigti atitinkamas institucijas Ukrainoje, ir šiame kontekste labai aktualu dramai pristatyti Krymo totorių istoriją“- dalinosi įžvalgomis Nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Yi“ vyriausiasis redaktorius Tarasas Vozniakas.  

   Žurnalo „Yi“ 90 numeris skirtas Krymo totorių istorijai ir šių dienų problemų analizei. Leidinyje pristatyti Krymo totorių ir Ukrainos istorikų, politologų ir kultūrologų, o taip pat Mykolo Riomerio Universiteto profesoriaus Ado Jakubausko bei Poznanės Universiteto profesoriaus Henriko Jankovski straipsniai.

   Organizatoriai: VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“ (EEC), Nepriklausomas kultūrologinis žurnalas „Yi“, Valstybinė Įstaiga „Krymskij dim“ (Krymo namai).

   Leidinys išleistas projekto „Sėkmingos priverstinai persikėlusių asmenų socialinės įtraukties kelias: užimtumo skatinimas ir tarpkultūrinės kompetencijos didinimas“  apimtyje, kuris numato paramą priverstinai Ukrainos viduje perkeltiems asmenims, ypatingą dėmesį skiriant priimančiosios bendruomenės tarpkultūrinės kompetencijos didinimą, kuriant pozityvų Krymo totorių įvaizdį informacinėje erdvėje.

   Projektas finansuojamas iš Lietuvos Respublikos Užsienio Reikalų Ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų.

   Daugiau informacijos:

   https://www.facebook.com/eeclt/

    

   Informacija kontaktams:

   Beatričė Beliavciv, ЕЕС direktorė, tel. +380 67 208 89 00, [email protected]

    

   Naujienlaiškio prenumerata