Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA UKRAINOJE

Adresas: 21 Buslivska str., 01901 Kyiv, UKRAINE

plačiau »

Tel. +380 44 254 09 20 (bendri klausimai), +380 44 254 09 36 (vizų klausimai), +380 44 254 09 32 (konsuliniai klausimai, išskyrus vizas)
Faksas +380 44 254 09 28
El. paštas

Socialinė adaptacija naujose bendruomenėse: psichologinės dirbtuvės persikėlusioms į Lvovą Krymo totorių moterims

Sukurta 2017.06.20 / Atnaujinta 2017.06.20 18:05
  Socialinė adaptacija naujose bendruomenėse: psichologinės dirbtuvės persikėlusioms į Lvovą Krymo totorių moterims

  2017 birželio 19-20 dienomis  Lvovo mieste  įvyko užsiėmimai - psichologinės dirbtuvės persikėlusioms iš okupuoto Krymo į Vakarų Ukrainos regioną totorių bendruomenių (kyrymly) moterims. Renginio organizatorius VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“ (EEC) .

  Psichologinių dirbtuvių dalyvės  -  Krymo totorės turėjo galimybę aptarti savo santykį su supančiu jas sociumu ir įvertinti save jame, aptarti psichologinius aspektus santykių su nauja aplinka kūrime. Taip pat buvo aptartas tautinio identiteto išsaugojimo būtinybės faktorius, kaip lemiamas Krymo totorių sėkmingos integracijos į vietos bendruomenes aspektas.

  „Mūsų projekto tikslas – palengvinti Krymo totorių bendruomenės, kuri atvyko į Lvovo regioną iš okupuoto Krymo, adaptacijos į tradicinę ukrainietišką aplinką procesus. Kyrymly musulmoniška bendruomenė pateko į ganėtinai monokultūrinę aplinką, kuri pabrėžia savo ukrainietišką tapatybę ir gerąja prasme didžiuojasi ja. Tai persikėlėliams iš rusakalbio Krymo tapo tam tikru iššūkiu ir Krymo totoriai pajuto stiprų poreikį pabrėžti savo tautinį identitetą kaip kyrymly,  neprarasti savo religinių ir kultūrinių tradicijų, “neištirpti“ svetimos kultūros terpėje. Tačiau kultūriniai skirtumai netrukdo persikėlėliams integruotis į vietos bendruomenę, jei kuriant santykius su nauja priimančiąja bendruomene sudaromos tinkamos sąlygos kitataučiams išsaugoti savo tapatybę ir tautinį orumą. Užsiėmimų metu mes pamatėme stiprų totorių norą sėkmingai adaptuotis ir didelį pasiryžimą to siekti.“ – papasakojo EEC direktorė Beatričė Beliavciv

  Dviejų dienų psichologinės dirbtuves pravedė praktikuojanti psichologė psichoterapeutė Lidija Koval. „Užsiėmimai  paliko pozityvius darbo su dirbtuvių dalyvėmis įspūdžius. Pradžioje susidūrėm su tam tikru nepasitikėjimu, tačiau tai pavyko greitai nugalėti ir visos moterys įsitraukė į aktyvaus darbo procesą. Pagrindinis pirmos dienos uždavinys buvo išsiaiškinti asmenybės santykį su ją supančia aplinka, kiek ji yra priimtina ir komfortiška. Darbo dienos rezultate galima pastebėti, kad kai kurios moterys vertina savo asmenybę visiškai atskirai nuo sociumo, tačiau nei viena iš dalyvių neįvertino sociumo neigiamai, kaip jai netinkamo ir neįvardijo atsiradusio gilaus nesuderinamumo tarp savęs ir supančios aplinkos. Iš daugelio darbų matėsi, kad totorės jau atrado stiprią atramą šiame naujame sociume. Esu įsitikinus, kad dalyvės sugebės pasinaudoti psichologinių dirbtuvių rezultatu įvertindamos savo asmenybę ir  kurdamos savo santykį su aplinka „čia ir dabar “, - apibendrino Lidija Koval.

  Antroji psichologinių dirbtuvių diena buvo skirta problemų sprendimui santykiuose su vaikais, kurie taip pat atsidūrė naujoje aplinkoje.

  „Mums labai svarbu sėkmingai integruotis į naują bendruomenę, nes mes nežinome kiek laiko mes gyvensime Lvove. Mes visi tikime, kad kada nors ateityje mes sugrįšime atgal į Krymą, tačiau gyvendami dabar ir čia turime gyventi pilnavertį gyvenimą. Negaliu pasakyti, kad  susiduriame su vietos bendruomenės negatyviu nusistatymu mūsų atžvilgiu, greičiau jaučiame diskomfortą dėl atsiradusių dėl persikėlimo buitinių ir materialių problemų, susietų su bedarbyste, nuosavo būsto nebuvimu ir pan. Galimybė dalyvauti psichologinėse dirbtuvėse – mums tai tikra vidinė iškrova ir nauja patirtis. Po šių užsiėmimų su psichologu mes pajutome vidinį atsipalaidavimą, pakilesnę nuotaiką bei didesnį pasitikėjimą savimi“, - pasidalino savo įspūdžiais Krymo totorių  moterų klubo Lvove pirmininkė Emel Ametova.  

  „Psichologinių dirbtuvių rezultatus vertinu labai gerai, kažkuria prasme jie pranoko lūkesčius. Nežiūrint į tai, kad kyrymly bendruomenės moterys labai skirtingos – vienos jų visapusiškai laikosi musulmoniškos tradicijos, kitoms daugiau artimesnė šiuolaikinė gyvensena, tačiau tai nesukelia prieštaravimų pačių moterų tarpe. Pagrindinė nepasitikėjimo priežastis slypi tame, kad jos saugosi nuo kėsinimųsi iš šalies primesti joms „svetimų gyvenimo tiesų“ ir kai pavyksta įveikti nepasitikėjimą, totorės tampa atviros bendravimui. Bendro darbo metu atsiskleidė taikomojo psichologinio metodo esmė -  grupinių aptarimų metu išgirsti save ir aplinkinius ir tinkamai įvertinti save supančiame sociume. Šis suvokimas suteikia galimybę kurti pozityvius santykius su vietos bendruomene lengviau integruotis į jį “,  - apibendrino Beatričė Beliavciv.

   

  Bendroji informacija:

  2017 m. Lvove pradėjo savo veiklą Krymo totorių  moterų klubas Lvove,  kurio dalyvės birželio 5d. pradėjo lankyti  tradicinio Krymo totorių siuvinėjimo kursus.  Klubo veiklos tikslas -  kyrymly kultūros išsaugojimas ir plėtra bei bedarbių moterų užimtumo skatinimas.  

   

  Projektas "Savarankiškas užimtumas ir pilietinis aktyvumas - priverstinai perkeltų asmenų iš Rytų Ukrainos ir Krymo totorių integracijos ir socialinės įtraukties sėkmės garantas“ numato verslumo, savarankiško užimtumo ir socialinio aktyvumo mokymus priverstinai šalies viduje perkeltiems asmenims, ypatingą dėmesį skiriant Krymo totorių bendruomenėms, siekiant ženkliai palengvinti jų integraciją į vietos bendruomenes ir paskatinti socialinę įtrauktį.

  EEC projekto apimtyje rugsėjo mėnesį numatomi  praktiniai mokymai Lvovo ir Drohobyčiaus miestuose, skatinantys  verslumą ir savarankišką užimtumą, suteikiant dalyviams specialiųjų žinių ir įgūdžių  kaip vystyti nuosavą verslą arba tapti sėkmingu laisvai samdomu specialistu.

  Projektą vykdo VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“ (EEC)  kartu su vietos partnerine organizacija „Krymo pilietinės visuomenės institutas“.

  Projektas finansuojamas iš Lietuvos Respublikos Užsienio Reikalų Ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų.

   

   

  Informacija kontaktams:

  Beatričė Beliavciv,

  VšĮ „Rytų Europos bendradarbiavimas“ direktorė

  tel. +380 67 208 89 00

  mailto: [email protected]

  [email protected]

   

  Naujienlaiškio prenumerata