Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA UKRAINOJE

Adresas: 21 Buslivska str., 01901 Kyiv, UKRAINE

plačiau »

Tel. +380 44 254 09 20, +380 44 254 09 36, +380 44 254 09 32
Faksas +380 44 254 09 28
El. paštas

Ukrainoje – Vilniaus mažojo teatro premjera „Fantazijus“

Sukurta 2017.09.12 / Atnaujinta 2017.09.12 16:07
  Ukrainoje – Vilniaus mažojo teatro premjera „Fantazijus“

  Šių metų rugsėjo 17 dieną Valstybinis Vilniaus mažasis teatras atvyksta į Ukrainos festivalį  „Gogol Fest“, į kurį atveža  žinomos lietuvių režisierės Gabrielės Tuminaitės premjerą  „Fantazijus“ (pagal Alfred de Musset pjesę „Fantazijus“). Ukraina yra pirmoji užsienio šalis, kurios žiūrovas galės išvysti patį naujausią  režisierės Gabrielės Tuminaitės darbą O. Dovženkos nacionaliniame centre Kijeve.

   

  XIXa. parašyta pjesė „Fantazijus“ scenoje suskambėjo šiuolaikiškai:  kūrybinė komanda sinchronizavo  pjesės turinį su šiuolaikiniu kontekstu, rado  kūrybingą santykį tarp kūrinio specifinės kalbos bei šiuolaikinio žiūrovo, įžengiančio į teatro erdvę šiandien.   Spektaklyje skamba  grupės „Kabloonak“ gyvai atliekama muzika, kurią papildo žinomo Lietuvos kompozitoriaus G. Puskunigio muzika.    Režisierė kartu su choreografu Raidu Petrausku spektaklio medžiagą praturtino „Vogue“ šokio stiliaus elementais.

  Pjesė prasideda karalystės juokdario mirtimi ir tuo pačiu metu keliama vestuvių puota, bandant išvengti karo su kita karalyste. Atstumtas ir nereikalingas Fantazijus įprasmina savo egzistenciją tapdamas karaliaus juokdariu ir pakeičia savo karalystės likimą. Ši pjesė netelpa į klasikinius apibrėžimus, nes tai – komedija, kuri baigiasi liūdnai, arba drama su laiminga pabaiga. „Fantazijaus“ siužetas primena pasaką: princesė turinti tekėti už jai paskirto princo, sutinka Fantazijų – žavų, bet neturtingą ir nekilmingą miestietį. Galbūt „Fantazijus“ yra tarsi gyvenimiška pasaka: prasideda kaip pasaka, bet pasibaigia kaip gyvenimas – nebūtinai laimingai.

  Šis spektaklis – tai pasaka su visais pasakos personažais: čia yra ir princesė, ir princas, ir karalius, ir juokdarys.  Princas tarsi atstovauja tikrą kvailą, bet labai galingą jėgą – jei tik kas jam nepatinka, jis yra pasiruošęs tuo pat paskelbti karą.  Jis per sekundę gali juokingą sceną paversti tragiška. Šis personažas turi atitikmenų ir mūsų gyvenime, ypač šiomis dienomis. 

  Spektaklis skirtas jaunam (nebūtinai amžiumi, svarbiau – dvasia) žmogui. Fantazijus  – bastūnas, kuris negali ir nenori priklausyti „normai“, kuris visada bus „kitas“: nekonformistas, atstumtas, nuvertintas, nesuprastas, kitoks. Fantazijus – juokdarys, iš kurio minčių galima ir juoktis, bet kurios įstringa, „nusėda“ galvose. Fantazijus – tai kažkas, kas neegzistuoja, tam tikra fikcija, kuri sujudina nusistovėjusius, užpelkėjusius gyvenimus.  Fantazijus – susitikimo šventė, kuomet tiesiog gera būti kartu, kalbėti, filosofuoti, negalvojant apie veikimą.

  Gabrielės Tuminaitės „Fantazijaus“ gimė netradicinėje erdvėje, teatro dekoracijų sandėliuose, tačiau bus perkeltas į sceną, išlaikys performatyvią atmosferą, atvirą, improvizacinį kūrinio atlikimą.

  „Fantazijus“ yra naujausias Vilniaus mažojo teatro spektaklis. Teatro repertuare daugiau kaip 20 spektaklių.  Pats teatras gyvuoja jau 27 metus, jis gimė tais pačiais metais ir net tą patį mėnesį,  kaip ir atkurta nepriklausoma Lietuvos Respublika (1990 m.). Tai  –  pats jauniausias  Lietuvos valstybinis teatras, kuriame kuria  net trys vienos  teatrinės mokyklos kartos ir tai yra unikalu. Vilniaus mažasis teatras visus šiuos metus daug gastroliuoja, organizuoja debiutuojančių kūrėjų festivalį „Tylos“, nuolat ieško galimybių  bendradarbiavimui ir  koprodukcijoms su įvairių pasaulio šalių kūrėjais.  

  Vilniaus mažąjį teatrą  įkūrė pasaulyje garsus ir pripažintas režisierius Rimas Tuminas.  Šią vasarą režisieriaus R.Tumino garbei buvo atidengta žvaigždė Rumunijoje,  vieno žymiausių teatro festivalių – Sibiu International Theater Festival – Šlovės alėjoje. 

  Vilniaus mažojo teatro spektakliai rodomi JAV, UK, Vokietijoje, Izraelyje, Italijoje, Graikijoje, Gruzijoje, Kinijoje.  O nuo šių metų rudens, šį sąrašą papildo ir Ukraina, kurioje Vilniaus mažasis teatras pristato   gyvo, mąstančio, laisvo žmogaus manifestą –  Alfredo de Musset „Fantazijų“.  Po jo vakarą pratęs „Kabloonak“ gyvo garso koncertas (http://bit.ly/2eTda2R).

  Gogol Fest ir Vilniaus mažojo teatro spektaklis „Fantazijus“ žiūrovų laukia: Oleksandro Dovženkos nacionaliniame centre Kijeve  (Kyiv, Vasylkivska str 1, Olexandr Dovzhenko National centre).

  Daugiau informacijos: http://www.gogolfest.org.ua/ukr/programm/2035

  arba 

  Rūta Jakimauskienė

  Vilniaus mažojo teatro atstovė spaudai

  +370677 23127

  [email protected]

  Naujienlaiškio prenumerata