Artimiausi renginiai
- 2023-04-03 Ministras G. Landsbergis susitiks su Kazachstano ambasadoriumi
- 2023-04-03 Sakartvelo prezidentės palydėjimas Antakalnio kapinėse
- 2023-04-04 Ministras dalyvaus NATO užsienio reikalų ministrų susitikime Briuselyje
- 2023-04-05 Ministras dalyvaus NATO užsienio reikalų ministrų susitikime Briuselyje
- 2023-04-06 Ministras G. Landsbergis dalyvaus Seimo posėdyje
Viceministras M. Adomėnas Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos 52-oje sesijoje ragino tarptautinę bendruomenę užkirsti kelią žmogaus teisių pažeidimams pasaulyje
Vasario 27 dieną prasidėjusios 52-osios Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos sesijos Aukšto lygio segmente Užsienio reikalų viceministras dr. Mantas Adomėnas savo kalboje atkreipė dėmesį į šiandienos iššūkius, ypač kylančius dėl Rusijos karo prieš Ukrainą, taip pat į nepaliaujamai blogėjančią žmogaus teisių situaciją Baltarusijoje, ir pabrėžė kolektyvinę tarptautinės bendruomenės pareigą užtikrinti atsakomybę už tarptautinės teisės ir žmogaus teisių pažeidimus.
„Šiais metais minimos Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 75-osios, Vienos deklaracijos 30-osios metinės ir kitos svarbios su žmogaus teisėmis susijusių dokumentų sukaktys. Visa tarptautinė bendruomenė prieš dešimtmečius susitarė dėl pagrindinių vertybių, taisyklėmis grįstos tarptautinės tvarkos ir pagarbos žmogaus teisėms, demokratijai ir teisinei valstybei. Deja, šiemet išsiskiria kita sukaktis – prieš metus, vasario 24-ąją, Rusija, padedama savo bendrininkės Baltarusijos, pradėjo neišprovokuotą ir neteisėtą karą prieš Ukrainą. Tai kelia abejonių dėl daugiašalių organizacijų gyvybingumo, nes jos pasirodė nepajėgios užkirsti kelią didžiausiam nuo Antrojo pasaulinio karui Europoje“, – kalbėjo M. Adomėnas.
„Kiek ilgai šie nusikaltimai žmoniškumui liks nenubausti? Mums, kaip tarptautinei bendruomenei, tenka didžiulė kolektyvinė atsakomybė kovoti su nebaudžiamumu, siekiant sustabdyti vykdomus tarptautinės teisės pažeidimus ir užkirsti kelią jų pasikartojimui ateityje. Labai svarbu užtikrinti visišką Rusijos ir jos bendrininkų atsakomybę už padarytus nusikaltimus. Mes tvirtai įsitikinę, kad turi būti įsteigtas Specialusis tarptautinis tribunolas dėl agresijos nusikaltimo, kuris papildytų Tarptautinio baudžiamojo teismo vaidmenį užtikrinant atsakomybę“, – pabrėžė viceministras.
Dr. M. Adomėnas savo kalboje taip pat akcentavo, kad šiandien tarptautinė bendruomenė susiduria su dideliais iššūkiais, tačiau ji taip pat rodo didelį solidarumą, reaguojant į daugybę krizių. Tarptautinė bendruomenė nedelsiant atėjo į pagalbą nukentėjusiems nuo niokojančių žemės drebėjimų Turkijoje ir Sirijoje, rodo solidarumą su drąsiai savo teises ginančiais Irano žmonėmis, remia Afganistano moterų ir mergaičių kova už jų pagrindines teises. Tačiau reikia didesnių tarptautinių pastangų tinkamai reaguojant į klimato kaitos keliamas grėsmes žmogaus teisėms, kovojant su lyčių stereotipais, sistemine diskriminacija ir smurtu dėl lyties. Dar reikia užtikrinti, kad visos visuomenės grupės būtų prasmingai atstovaujamos ir įtrauktos į sprendimų priėmimo procesus.
Vasario 27 dieną prasidėjusioje Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos (JT ŽTT) 52-oje sesijoje skiriamas dėmesys Rusijos vykdomiems grubiems žmogaus teisių pažeidimams Ukrainoje, vis prastėjančiai žmogaus teisių padėčiai Baltarusijoje, Afganistane, Irane. Sesija tęsis penkias savaites iki balandžio 4 dienos.
2021 metais Lietuva buvo išrinkta į JT ŽTT nare 2022-2024 metų laikotarpiui. Tapdama nare, Lietuva įsipareigojo aktyviai ginti žmogaus teisių universalumą, skatinti veiksmingą bendradarbiavimą su valstybėmis bei pilietine visuomene visame pasaulyje bei siekti JT ŽTT efektyvaus reagavimo į žmogaus teisių pažeidimus visame pasaulyje. JT ŽTT pagrindinis tikslas – reaguoti į žmogaus teisių pažeidimus ir teikti dėl jų rekomendacijas; JT ŽTT sesijos vyksta tris kartus per metus.