Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille
Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille
Konsulinis dokumentų legalizavimas yra konsulinės tarnybos pareigūno atliekamas dokumente esančio parašo, antspaudo ir pasirašiusio asmens pareigų tikrumo patvirtinimas, reikalingas tam, kad vienos valstybės dokumentus galėtų priimti ir svarstyti kitos valstybės institucijos.
Konsulinis dokumentų tvirtinimas pažyma Apostille yra dokumente esančio parašo, antspaudo ir pasirašiusio asmens pareigų tikrumo patvirtinimas, reikalingas tam, kad vienos valstybės išduotus dokumentus galėtų priimti ir svarstyti kitos valstybės institucijos.
SVARBU
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos ir Ukrainos sutarties Dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose 13 straipsniu, Ukrainos ir Lietuvos išduoti oficialūs dokumentai, kurie bus teikiami vienoje iš minėtos sutarties šalių, atleidžiami nuo legalizavimo ar tvirtinimo pažyma Apostille.
Užsienio valstybių piliečių pateikiamų dokumentų legalizavimas
Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje priima legalizuoti užsienio valstybių piliečių teikiamus dokumentus, kurie išduoti užsienio valstybėse, kurioms Lietuvos Respublikos ambasadai Ukrainoje nėra akredituota tik šiais atvejais, kai:
- dokumentą teikiantis užsienio šalies pilietis teisėtai reziduoja Ukrainoje;
- asmeniškai teikia savo ar savo šeimos narių (sutuoktinio, tėvų, vaikų ir įvaikių) dokumentus;
- teikiamas dokumentas buvo papildomai legalizuotas dokumentą išdavusios užsienio valstybės diplomatinėje atstovybėje, esančioje Ukrainoje.
Jei dokumentas neatitinka aukščiau išvardytų kriterijų, jie Lietuvos Respublikos ambasadoje Ukrainoje nepriimami ir gali būti teikiami tiesiogiai Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai nustatyta tvarka: https://keliauk.urm.lt/en/consular-services/legalisation arba Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei, akredituotai pagal dokumentą išdavusią užsienio valstybę.
Dokumentus teikiantys užsienio šalies piliečiai Lietuvos Respublikos ambasadoje Ukrainoje priimami iš anksto užsiregistravę vizitui https://keliauk.urm.lt/consult_registration ir gali atvykti tik gavę teigiamą patvirtinimą.
Legalizuojami gali būti šie oficialūs dokumentai:
- išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar pareigūnų, taip pat išduoti prokuroro, teismo pareigūno arba teismo sprendimus vykdančio asmens;
- administraciniai dokumentai;
- notariniai aktai;
- fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai;
- notariniai oficialių dokumentų nuorašai.
Pateikiami dokumentai:
- dokumento, kurį reikia legalizuoti, originalas. Vieno vizito metu galima pateikti legalizuoti vieną dokumentą;
- dokumentą teikiančio asmens galiojantis asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantis dokumentas (pasas);
- jei asmuo pateikia dokumentus už kitą asmenį (t. y. sutuoktinį, tėvus, vaiką ar įvaikį), papildomai turi pristatyti atstovaujamojo asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento kopiją ir, priklausomai nuo atstovaujamojo santykio, – santuokos liudijimą su notariškai patvirtintu vertimu į lietuvių kalbą, gimimo liudijimą su notariškai patvirtintu vertimu į lietuvių kalbą arba įvaikinimo dokumentus su notariškai patvirtintu vertimu į lietuvių kalbą;
- laisvos formos prašymas dėl dokumento legalizavimo, kuriame nurodoma valstybė, kurioje planuojama pateikti legalizuotą dokumentą, ir besikreipiančio asmens kontaktiniai duomenys (el. pašto adresas ir telefono numeris).
Už dokumento legalizavimą taikomas 20 eurų konsulinis mokestis už vieną dokumentą. Konsulinis mokestis mokamas vietoje grynaisiais pinigais arba kortele, eurais.
Legalizuoti teikiami dokumentai turi būti tvarkingi ir įskaitomi, jei dokumentą sudaro keli lapai – jie turi būti susiūti.
Kiekvienas dokumentas tvirtinamas atskirai (pavyzdžiui, diplomas ir jo priedas yra 2 dokumentai).
Daugiau informacijos apie dokumentų legalizavimą ir tvirtinimą pažyma Apostille rasite Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje: https://keliauk.urm.lt/gyvenantiems-uzsienyje/konsulines-funkcijos-lietuvos-pilieciams/dokumentu-legalizavimas-ir-tvirtinimas-pazyma-apostille
Teisės aktai
- 1961-10-05 Hagos konvencija dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo.
- Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma Apostille procedūrą reglamentuoja Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašas.
- Konsulinio mokesčio už dokumentų legalizavimą ir tvirtinimą pažyma Apostille dydį reglamentuoja Konkrečių konsulinio mokesčio dydžių sąrašas ir Konsulinio mokesčio mokėjimo ir konsulinio mokesčio permokos grąžinimo tvarkos aprašas.