LIETUVOS DELEGACIJA APSILANKĖ UKRAINOS OSTROGO MIESTE
2014 m. rugsėjo 6 d. Ukrainos Rivne srities Ostrogo mieste vyko Oršos mūšio 500 metinių minėjimo renginiai. Šiame mūšyje Lietuvos didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio vadovaujama Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kariuomenė sutriuškino tris kartus didesnes Maskvos kunigaikštystes pajėgas. Ostrogas garsėja viduramžiais statyta gynybine pilimi, kuri tapo kunigaikščių Ostrogiškių giminės lizdu, naujai atkurtu universitetu „Ostrogo akademija“.
Oršos mūšio minėjimo renginiuose Ostroge dalyvavo Lietuvos delegacija, kuria sudarė Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė, Lietuvos Respublikos ambasados Ukrainoje ministras patarėjas Gvidas Kerušauskas ir Lietuvos Respublikos gynybos atašė Ukrainoje Mindaugas Kviklys. Lietuvos delegacija susitiko su Rivne srities valstybinės administracijos vadovu S.Rybačok ir Ostrogo miesto meru O.Šyker, dalyvavo Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos vėliavų pakėlimo ceremonijoje, padėjo gėles prie paminklo Kunigaikščiams Ostrogiškiams. Pokalbyje su Ostrogo akademijos rektoriumi I.Pasičnyk aptartos bendradarbiavimo galimybės su Lietuvos mokslo įstaigomis.
Vėliau vykusioje Ostrogo akademijos iškilmingoje konferencijoje, skirtoje Oršos mūšio 500 metinėms, A.Pitrėnienė pasveikino susirinkusius su reikšmingu jubiliejumi. Ji pabrėžė, jog „Oršos mūšyje prieš Rusiją dalyvavo lietuvių, baltarusių, ukrainiečių, lenkų pajėgos. Toks bendradarbiavimas sąlygojo pergalę ir leido užtikrinti laisvės, pagarbos Europos teisės tradicijai ir saugumo erdvę Rytų Europoje. Šiame istoriniame laikotarpyje, kai mūsų tėvynės atsidūrė grėsmės akivaizdoje, kai Ukrainos žemėje vėl liejasi kraujas, mums vėl reikia tokio pat bendradarbiavimo ir Lietuva daro viską, kad tas bendradarbiavimas būtų veiksmingas“. Lietuvos delegacija dalyvavo Lietuvos, Ukrainos ir Lenkijos ekspertų apskrito stalo diskusijoje „Oršos pergalė ir dabartinės Baltijos – Juodosios jūros aljanso perspektyvos“.
Rugsėjo 5 d. Seimo Komiteto pirmininkė A.Pitrėnienė taip pat susitiko su Kijeve gyvenančių lietuvių bendruomenės atstovais, Kijevo T.Ševčenko universiteto rektoriaus pavaduotoju tarptautiniams reikalams P.Bechu, padėjo gėles prie memorialinės lentos lietuvių poetui Maironiui.